114 березня з ініціативи низки громадських організацій в м. Стрию відбулося відзначення символічного Дня Прапора чи Дня звитяги Стрия приуроченого 23-й річниці з дня підняття в райцентрі над міською радою вперше в Україні національного синьо-жовтого стяга. 

1У межах святкування було освячено нову національну святиню – синьо-жовтий прапор, який буде власністю громади, пошитий на кошти громади й зберігатиметься в краєзнавчому музеї «Верховина» та використовуватися під час відзначення національних свят.

1Офіційно День Прапора в Україні відзначають 23 серпня та стрияни переконані, що вони мають повне право відзначати цей день саме 14 березня, або ж на міському рівні затвердити День звитяги Стрия. «Крізь призму подій у Стрию пов’язаних з підняттям вперше в Україні національного синьо-жовтого прапора над будівлею міської ради 14 березня 1990 року, хочемо привернути увагу до цього непересічного дня, - каже один з організаторів Євген Тиченко. - Започаткувати традицію в Стрию урочисто відзначати цей день ми з однодумцями запропонували ще два роки тому на круглому столі, який відбувся в конференц-залі Меморіального комплексу «Борцям за волю України». Тоді було прийнято спільну заяву в якій наголошувалося на необхідності більш ширшого та масовішого відзначення цього свята».

Цьогоріч учасники круглого столу, а це: ВГО Центр прав людини «Громадська ініціатива», спілка стриян «Відлуння», АРР «Перспектива Стрийщини», СМГО «Спілка підприємців промислового ринку м. Стрия, МГО «Креатив», СГО «Територія життя», МГО «Студентське братство ім. С. Бандери, Західноукраїнський центр прав людини та громадських ініціатив», СБО «Каса здоров’я Стрийщини», краєзнавчий музей «Верховина» вирішили не чекаючи офіційного визнання Дня звитяги Стрия, провести акцію, яка б привернула увагу громадськості до шанування славних сторінок новітньої історії міста.

1За кошти громади було пошито великий прапор (6 м на 9 м) – правонаступника першого національного стягу, піднятого в Україні над державною установою, міською радою Стрия 14 березня 1990 року, який було освячено під час мітингу на території Меморіального комплексу «Борцям за волю України». Цьому передувала символічна зустріч прапорів – першого прапора, який ніс безпосередній учасник тих подій Василь Бичко та нового прапора – символу; урочиста хода вулицями міста із зупинками біля пам’ятника «Будителям» та Стрийської міської ради й покладання квітів світочам України: Тарасові Шевченку, Лесі Українці, Івану Франку, Степану Бандері та Ярославу Стецьку. 

1Окрім освячення нового прапора, «зустрічі стягів», святкової ходи були виступати очевидців тих подій, а дійство супроводжував духовий оркестр та хор «Каменяр». Від імені народного депутата України Олега Канівця вітальну адресу зачитав депутат Стрийської міської ради Віталій Михайльо. У ній зокрема йдеться: 

«Шановна стрийська громадо! Щиро вітаю нас усіх з цим справді знаменним днем. Саме в цей день у 1990-му році громада нашого рідного міста Стрия підняла над міською радою синьо-жовтий прапор. Ми були першими, за нами вслід 3 квітня національний прапор замайорів над ратушею Львова. Київ підняв синьо-жовтий прапор лише 24 липня, після 3 днів словесних баталій у Київраді.

Переглядаючи чорно-білі кадри хроніки того дня, розумієш, що сила громади здатна подолати будь-які заборони. Люди, які прагнуть волі і мають спільну мету, можуть звернути гори. Стрийська громада це показала всій Україні. І дуже символічно, що саме сьогодні, 14 березня, у День звитяги Стрия, опозиція розпочала акцію «Вставай, Україно!» Ми звертаємось до людей: «Не будьте байдужими! Якщо влада не чує голосу народу в Раді, вона почує його на вулиці!»

Ми не можемо більше терпіти нахабне ігнорування владою Констититуції України, законів. Експерименти над людьми, які влада чомусь називає реформами, призвели до катастрофічного падіння економіки, зубожіння народу. Україна на грані дефолту і міжнародної ізоляції. Кремлівська верхівка веде масований наступ на нашу державу у всіх сферах: енергетичній, економічній, політичній, культурній та духовній.

Ми не будемо цього терпіти. Як 23 роки тому Стрий першим в Україні вийшов на вулицю й підняв над міською ратушею синьо-жовтий стяг, так сьогодні народ України вийде і змете антиукраїнську владу. Я вірю в силу народу! Слава Україні!».

11111

Більше фото...

Прес-служба

Сайт Олега Канівця

 

f

 

youtube