120 жовтня на стрийському кладовищі відбулося переосвячення могил видатних уродженців Стрия: відомого українського композитора, визначного хорового диригента, організатора музичного життя і нотно-видавничої справи у Галичині, автора сольних, ансамблевих, хорових творів Остапа Нижанківського та його не менш іменитого сина, композитора, хорового диригента, педагога і музичного діяча Нестора Нижанківського.

1Чин переосвячення провів Адміністратор Кафедрального храму Успіння Пресвятої Богородиці м. Стрия о. Мирон Гринишин спільно з Муніципальним чоловічим хором «Каменяр». Слід зазначити, що помер Нестор Нижанківський 12 квітня 1940 р. в Лодзі (Польща) і тільки в 1993 році 12-14 листопада, прах композитора перезахоронено у Стрию, поряд з батьками. 

Ініціатива відновлення та переосвячення могил Остапа і Нестора Нижанківських належить голові ГО «Новий Стрий» Євгену Тиченко та начальнику відділу культури Стрийського міськвиконкому Богдану Бойку при підтримці голови Благодійного фонду «Добре серце» Олега Канівця.

Отець Мирон Гринишин розповів про трагічну смерть о. Остапа Нижанківського. «Перша світова війна викликала активізацію українського національно-визвольного руху, створення загонів Українських Січових Стрільців. Нижанківський віддає на службу найдорожче, що мав — трьох синів Нестора, Степана, Богдана, які стають січовими стрільцями. У травні 1915 р. УСС «прорвали російський фронт і здобули с. Завадів». Поступово відбудовується зруйноване війною господарство, відроджуються знищені села. О. Нижанківський повертається до своєї суспільно-політичної та громадської діяльності і фактично стає духовним провідником стрийщини. Він обирається членом УНР, повітовим комісаром ЗУНР. Проте вже у травні 1919 р. Стрий окупувало польське військо і почалися розстріли і репресії. Після доносу Остапа Нижанківського було арештовано. Його обвинуватили у воєнних злочинах, за які польові суди всіх армій карають смертю. 21-го травня 1919 р. у Завадові Остап Нижанківський був заарештований польськими жандармами і під конвоєм направлений у Стрий. Вранці 22 травня охорона вивела його з в’язниці. Очевидець описує наступні події: “Солдати вивели його за місто й при дорозі, яка веде на нове стрийське кладовище, в місці, де дорога перетинається з залізничними рейками, затримали його і повідомили, що він засуджений на смерть через розстріл… На мить у нечисленних очевидців з’явилась надія, коли за зникаючими силуетами священика і жовнірів мигнув силует галопуючого на коні офіцера, який гнав у напрямі провадженої жертви... Телеграма із Львова з наказом звільнити о. Остапа Нижанківського з-під варти, прийшла до Стрия із запізненням. Остап Нижанківський прийняв смерть мужньо. Коли йому повідомили, що засуджений на розстріл, «Остапові появилися в очах сльози, але зараз їх обтер і перехрестився. А коли кати запитали, чи зав’язувати йому очі, тупнув енергійно ногою і крикнув «Стріляй!». Розлігся гук із чотирьох крісів – Остап Нижанківвський повалився на землю».

З великим трудом, через різні клопотання вдалося убитій горем вдові Галині Нижанківській, дістати дозвіл влади на відкопання тіла та поховання Остапа на стрийськомму цвинтарі. Не було на похороні трьох синів отця Нижанківського, які в той час воювали у лавах Української Галицької Армії. На цвинтарі похоронні молитви відправили о. Матковський та паламар-дяк п. Бігун. Поховали композитора на міському цвинтарі в гробівці родини Бобикевичів, а через вісім років його труну перенесено в окремо збудований гробівець».

Богдан Бойко зазначив, що незабаром музична школа м. Стрия, яка носить ім’я Остапа Нижанківського святкуватиме 100-річчя. До нашого міста прибуде багато гостей й зокрема, з-за кордону і звісно вони відвідуватимуть могилу визначних композиторів, тому щоб було не соромно, нам, нащадкам славних земляків, необхідно було подбати про благоустрій гробівця. «Трагедія Нижанківського, збігшись з трагедією України, стала, наче, символом долі нашого народу. Смерть композитора була епілогом визвольних змагань галицьких українців і своїм жахом віщувала довгі роки страшного лихоліття, яке настало для народу після смерті найкращого його сина», - наголосив Богдан Бойко.

1 1 1 1 

Більше фото... 

Прес-служба Благодійного фонду «Добре серце»

Сайт Олега Канівця

 

f

 

youtube